Conferences
  • Print
   
   

Programme

Genome Science 2018
The programme is under construction, but is updated regularly

Session TimeParallel Session 1 Presentation TimeParallel Session 1 SpeakerParallel Session 1 TitleParallel Session 2 Presentation TimeParallel Session 2 SpeakerParallel Session 2 Title
Day 1 : Tuesday 4th September

10:30 - 12:00

Registration
 

12:00 - 12:45

Registration and Lunch

12:45 - 14:30

Welcome and Keynote Speakers
Chaired by Matt Loose

 

12:45 - 13:00

Matt Loose

Welcome and Housekeeping

 

13:00 - 13:45

Keynote Speaker 1: TBA

Title:

 

13:45 - 14:30

Keynote Speaker 2 : Professor Ewan Birney

Title:

14:30 - 15:00

Coffee Break

15:00 - 17:00

Evolving Technologies
Chaired By Mike Quail

 

15:00 - 15:30

Mark Akeson (UCSC)

Title:

 

15:30 - 16:00

Niall Gormley (Illumina)

Title:

 

16:00 - 16:20

Lia Chappell (Sanger)

Title:

 

16:20 - 16:30

Cameron Frayling (Base4)

Title:

 

16:30 - 16:48

New England Biolabs

Title:

 

16:48  - 17:00

Advanced Analytical

Title:

17:00 - 18:30

 Poster Session with drinks reception  

   

Day 2 : Wednesday 5th September 

08:30 - 09:00

Registration  

09:00 - 10:45

Microbial Genetics
Chaired by Kate Baker

Animal and Plant Genomics
Chaired by Mick Watson

 

09:00 - 09:25

Pedro Oliveira (Mt Sinai Hospital, New York)

Title: The chromosomal orgnisation of horizontal gene transfer in bacteria

09:00 - 09:25

Sergey Koren (NIH/NHGRI)

Title:

 

09:25 - 09:50

Gemma Langridge (University of East Anglia)

Title: Metabolic signatures of host adaptation in Salmonella enterica.

09:25 - 09:50

Federica Di Palma (Earlham Institute)

Title:

 

09:50- 10:10

James McInerney (University of Nottingham)

Title:

09:50 - 10:05

To be selected from abstract

Title:

 

10:10 - 10:25

To be selected from abstract

Title:

10:05 - 10:15

To be selected from abstract

Title:

 

10:25 - 10:43

Sponsor (Gsp)

Title:

10:15 - 10:33

Sponsor (Gsp)

Title:

10:45 - 11:15

 Coffee Break  

11:15 - 13:15

Clinical Genetics
Chaired by TBA

Eukaryotic Microbe Genomics
Chaired by Christiane Hertz-Fowler

 

11:15 - 11:40

TBA

Title:

11:15 - 11:40

Jane. M. Carlton (NYU)

Title:

 

11:45 - 12:10

TBA

Title:

11:45 - 12:10

TBA

Title:

 

12:10 - 12:20

To be selected from abstract

Title:

12:10 - 12:20

To be selected from abstract

Title:

 

12:20 - 12:35

To be selected from abstract

Title:

12:20 - 12:35

To be selected from abstract

Title:

 

12:35 - 12:53

Agilent

Title:

12:35 - 12:53

Sponsor (Gsp)

Title:

 

12:53 - 13:11

Qiagen

Title:

12:53 - 13:11

Sponsor (Gsp)

Title:

13:15 - 14:15

Lunch

14:15 - 16:00

Microbial Populations
Chaired by Nick Loman

Developmental Biology
Chaired by Aziz Aboobaker

 

14:15 - 14:40

TBA

Title:  

14:15 - 14:40

 Dario Valenzano (Max Planck Institute For Biology Of Aging)

Title:  

 

14:40 - 15:05

TBA

Title:   

14:40 - 15:05

Bertie Gottgens

Title:  

 

15:05 - 15:20

To be selected from abstract

Title:

15:05 - 15:20

To be selected from abstract

Title:

 

15:20 - 15:35

To be selected from abstract

Title:

15:20 - 15:35

To be selected from abstract

Title:

 

15:35 - 15:47

Sponsor (Ssp)

Title:

15:35 - 15:47

Sponsor (Ssp)

Title:

 

15:47 - 15:59

Cambridge Bioscience

Title:  

15:47 - 15:59

Sponsor (Ssp)

Title:   

16:00 - 16:20

Coffee Break

16:20 - 18:10

Single Cell Genomics
Chaired by Mike Quail

Evolutionary Genomics
Chaired by James McInerney

 

16:20 - 16:45

Viginia Howick (Sanger)

Title:  

16:20 - 16:45

TBA

Title:   

 

16:45 - 17:10

Wolf Reik (Babraham)

Title:

16:45 - 17:10

TBA

Title:

 

17:10 - 17:25

Peter Vegh (Newcastle)

Title:

17:10 - 17:25

To be selected from abstract

Title:

 

17:25 - 17:40

To be selected from abstract

Title:

17:25 - 17:40

To be selected from abstract

Title:

 

17:40 - 17:52

TakaraBio

Title:  

17:40 - 17:52

Sponsor (Ssp)

Title:  

 

17:52 - 18:10

10X Genomics

Title:  

17:52 - 18:10

Sponsor (Gsp)

Title:  

18:10 - late

Conference Dinner

 

Day 3 : Thursday 6th September

08:30 - 09:15

Registration with extended Coffee Break

09:15 - 11:05

Computational Biology
Chaired by Richard Emes

 

09:15 - 09:35

Chris Ponting (Edinburgh)

Title:    

 

09:35 - 09:55

Mara Lawniczak (Sanger)

Title:

 

09:55 - 10:15

Mirjana Efremova (Sanger)

Title:

 

10:15 - 10:25

To be selected from abstract

Title:

 

10:25 - 10:35

To be selected from abstract

Title:

 

10:35 - 10:47

Sponsor (Ssp)

Title: 

 

10:47 - 11:05

Verne Global

Title:    

11:05 - 11:35

Coffee Break

11:35 - 13:00

Closing Keynote Speakers
Chaired by Matt Loose

 

11:35 - 12:20

Keynote 1: TBA

Title:

 

12:20 - 13:05

Keynote 2: Kevin Davies

Title:

 

13:05 - 13:30

Matt Loose

Prizes and Closing Business

13:30 - 14:30

Lunch (with packed lunch options)

14:30Conference Ends

 

 

Conferences

The University of Nottingham
Room number, Building name
Campus
Town, Post code

telephone: +44 (0) 115 000 0000
fax: +44 (0) 115 000 0000
email: email@nottingham.ac.uk