Department of Sport
   
   
  

Class timetable

Boxfit 466x335

Every single class we run is free for our UoN sports and fitness members.

With over a hundred classes every week on our timetable why not give one a try?

Favourites include spin in our dedicated studios as well as the popular Les Mills™ series. 

Book a class online

Class descriptions

 

How to book

All classes may be booked online, via telephone at 0115 74 87000 or at any of our sports centre receptions up to 3 days in advance

Our classes are very popular and booking in advance is highly recommended. Any remaining spaces will be allocated on a first-come-first-served basis by the instructor at the start of the class.

Booking strikes and restrictions

if you fail to attend three bookings (classes or courts) within a 30 day period without advance notification (or notification is less than two hours before the scheduled start time), then an automatic booking restriction will apply for 14 days. You will not be able to make any bookings during this period. To avoid this:

  • If you need to cancel a booking, please do so a minimum of 2 hours before the activity. This can be done online or via any of our receptions.
  • Ensure you swipe in through the turnstile before attending your activity.
  • If you have forgotten your card, please register your attendance with our reception team. 
 

Class timetable - w/c Monday 11 December 2017

Please note, due to the University holiday period and Winter Graduations taking place at the David Ross Sports Village we will be operating a revised group exercise class schedule. 

Monday

TimeClass name Location Facility Instructor Type 
7-7.30am HIIT Fitness suite David Ross Gym team

Cardio 

 7:15-8:15am Body pump Studio Jubilee  Emma Pettifor 

Tone 

 9-9.45am Functional circuits  FTR  Jubilee  Gym team 

Tone 

9.45-10.25am 55+ tone Fitness suite David Ross Gym team

Tone 

10.30-11am Watt bike - HIIT Fitness suite David Ross Gym team

Cardio 

12-12.45pm Functional circuits Fitness suite David Ross Gym team

Tone 

12-1pm Yogalates Studio Sutton Bonington Claire Wilson

Mind and body 

12.15-12.45pm Watt bike - HIIT Spin studio Jubilee Gym team

Cardio 

12.15-12.45pm GRIT - cardio Studio Jubilee Emma Walker

Cardio 

12.45-1.15pm GRIT - strength Studio Jubilee Emma Walker

Cardio 

1-1.45pm Willpower and grace Studio Sutton Bonington Caroline Martin

Speciality 

3-3.30pm HIIT Studio Jubilee Gym team

Cardio 

3.15-3.45pm HIIT Fitness Suite David Ross Gym team

Cardio 

4.30-5.30pm

Body balance Studio Jubilee Jade Blinkhorn

Mind and body 

5.30-6.15pm Functional circuits FTR Jubilee Gym team

Tone 

5.30-6.15pm Body pump Studio Sutton Bonington Martin Scott

Tone 

6-7pm Zumba Sports hall Jubilee Beccy Wilson

Speciality 

6.15-6.45pm Watt bike - HIIT Fitness suite David Ross Gym team

Cardio 

6.30-7.15pm Box fit FTR Jubilee Gym team

Speciality 

6.30-7.15pm

Zumba Studio Sutton Bonington Sarah Perkins

Speciality 

7-7.45pm Body combat Sports hall Jubilee Penny McKay

Cardio 

7.15-8pm Functional circuits Fitness suite David Ross Gym team

Tone 

7.15-8pm Bbarreless Studio Sutton Bonington Sarah Perkins

Speciality 

7.30-8pm Watt bike - Endurance Spin studio Jubilee Gym team

Cardio 

Tuesday

TimeClass name Location Facility Instructor Type 
7-7.30am Watt bike - HIIT Fitness suite David Ross Gym team Cardio
 7.15-7.45am Watt bike - HIIT Spin studio   Jubilee  Gym team  Cardio 
 8-8.30am Abs, core and flex  Studio  Jubilee  Gym team  Mind and body 
9.30-10.15am Functional circuits Fitness suite David Ross Gym team Tone
10.30-11am Core and flex Dojo David Ross Gym team Mind and body
10.15-11.15am 55+ tone Studio Sutton Bonington Gail Scott Tone
12-1pm Yoga Studio Jubilee Bettina Kneller Mind and body
12.15-1pm Body pump Studio Sutton Bonington Jakki Pritchard Tone
12.30-1pm HIIT Fitness suite David Ross Gym team Cardio
12.30-1.30pm Yoga Dojo David Ross Louise McMenamon Mind and body
4.15-4.35pm Abs blast Fitness suite David Ross Gym team Mind and body
4.15-5pm Functional circuits FTR Jubilee Gym team Tone
4.30-5.15pm Body combat Studio Jubilee Penny McKay Cardio
5.15-6pm Body attack Studio Jubilee Kara Rimmer Cardio
5.30-6pm Watt bike - HIIT Spin studio Jubilee Gym team Cardio
5.30-6pm Watt bike - Endurance Fitness suite David Ross Gym team Cardio
5.30-6.15pm Circuits Studio Sutton Bonington Rhea Andrews Tone
6.15-7.15pm Body pump Studio Jubilee Jackie Cunningham Tone
6.30-7pm Abs, core and flex FTR Jubilee Gym team Mind and body
6.30-7pm Core and flex Studio Sutton Bonington Rhea Andrews Mind and body
7-7.45pm Box fit Studio Sutton Bonington Rhea Andrews Speciality
7.30-8.15pm Functional circuits Fitness suite David Ross Gym team Tone
7.30-8.15pm HIIT FTR Jubilee Gym team Tone
8-9pm Pilates Studio Sutton Bonington Claire Wilson Mind and body

Wednesday

TimeClass name Location Facility Instructor Type 
 7-7.30am Watt bike - Endurance Fitness suite  David Ross  Gym team  Cardio 
7.15-8.15am Yoga Studio Jubilee Fiona Morris Mind and body
8.30-9am Watt bike - HIIT Spin studio Jubilee Gym team Cardio
9.30-10am HIIT Fitness suite David Ross Gym team Cardio
9.45-10.45am Aqua fit Swimming pool David Ross Penny McKay Speciality
12-12.45pm Functional circuits FTR Jubilee Gym team Tone
12.15-1pm Functional circuits Fitness suite David Ross Gym team Tone
1-2pm Zumba Studio Jubilee Tatiana Woolley Speciality
 1-2pm Yoga Studio  Sutton Bonington  Rosa Ambler   Mind and body
1.15-1.45pm Watt bike - HIIT Fitness suite David Ross Gym team Cardio
2-2.30pm GRIT - plyo Studio Jubilee Ria Symonds Cardio
2.45-3.45pm Body pump Studio Jubilee Emma Walker Tone
4-4.45pm Functional circuits Fitness suite David Ross Gym team Tone
4-5pm Yoga Studio Jubilee Paul Kleesmaa Mind and body
5-6pm Box fit Studio Jubilee Gym team Speciality
6-6.45pm Aerobics Studio Sutton Bonington Sue Walker Cardio
6.15-6.45pm Watt bike - HIIT Fitness suite David Ross Gym team Cardio
6.15-7pm Functional circuits FTR Jubilee Gym team Tone
6.45-7.30pm Tone and shape Studio Sutton Bonington Sue Walker Tone
7-7.30pm Watt bike - Endurance Spin studio Jubilee Gym team Cardio
7.15-7.35pm Abs blast Fitness suite David Ross Gym team Mind and body
7.45-8.45pm Body pump Studio Sutton Bonington Paulina Skladanowska Tone

Thursday

TimeClass name Location Facility Instructor Type 
 7-7.30am HIIT Fitness suite  David Ross  Gym team   Cardio
7.15-7.45am Abs, core & flex FTR Jubilee Gym team Mind and body
7.15-8.15am Body combat Studio Jubilee Penny McKay Cardio
9-10am 55+ tone Studio Sutton Bonington Gail Scott Tone
9.30-10.15am Functional circuits Fitness suite David Ross Gym team Tone
10.30-11am Core and flex Dojo David Ross Gym team Mind and body
12-12.30pm Watt bike - HIIT Fitness suite David Ross Gym team Cardio
12-1pm Yoga Studio Jubilee Karen Brett Mind and body
12.15-12.45pm Watt bike - Endurance Spin studio Jubilee Gym team Cardio
12.15-1.15pm Yoga Dojo David Ross Mumtaz Haque Mind and body
12.40-1pm Abs blast Fitness suite David Ross Gym team Mind and body
1-2pm Pilates Studio Sutton Bonington Claire Wilson Mind and body
4-4.45pm Functional circuits FTR Jubilee Gym team Tone
 4-5pm Zumba  Studio Jubilee  Ella Roebuck-Swain  Speciality 
4-4.30pm HIIT Fitness suite David Ross Gym team Cardio
5-6pm Pilates Studio Jubilee Louise McMenamon Mind and body
5.45-6.30pm Functional circuits Fitness suite David Ross Gym team Tone
6-6.45pm HIIT Studio Sutton Bonington Gym team Cardio
6-7pm Body attack Studio Jubilee Jakki Pritchard Cardio
6.45-7.15pm Watt bike - HIIT Spin studio Jubilee Gym team Cardio
6.50-7.50pm Body pump Studio Sutton Bonington Martin Scott Tone
7.10-8.10pm Body pump Studio Jubilee Jakki Pritchard Tone
7.45-8.15pm Watt bike - Endurance Fitness suite David Ross Gym team Cardio
8-9pm Yoga Studio Sutton Bonington Vicky Douglas Mind and body

Friday

TimeClass name Location Facility Instructor Type 
 7-7.30am Watt bike - HIIT  Fitness suite David Ross  Gym team  Cardio 
7.15-7.45am Watt bike - HIIT Spin studio Jubilee Gym team Cardio
7.15-8.15am Body pump Studio Jubilee Emma Walker Tone
7.30-8.30am Yoga Studio Sutton Bonington Fiona Morris Mind and body
8-8.20am Abs blast Fitness suite David Ross Gym team Mind and body
9-9.45am Functional circuits FTR Jubilee Gym team Tone
9.45-10.25am 55+ tone Fitness suite David Ross Gym team Tone
10.30-11am Core and flex Dojo David Ross Gym team Mind and body
12.15-1pm HIIT Studio Jubilee Gym team Cardio
12.30-1pm Watt bike - Endurance Fitness suite David Ross Gym team Cardio
1-2pm Circuits Studio Sutton Bonington Gym team Tone
3.15-3.45pm Abs, core and flex Studio Jubilee Gym team Mind and body
4-5pm Zumba Studio Jubilee Marie Marriott Speciality
4.15-4.45pm HIIT Fitness suite David Ross Gym team Cardio
5-5.45pm Body attack Studio Jubilee Tyler Crofts Cardio
 5-6pm Body balance  Dojo  David Ross  Jade Blinkhorn  Mind and body 
6-7pm Legs, bums and tums Studio Sutton Bonington Gail Scott Cardio
6.15-7pm Functional circuits Fitness suite David Ross Gym team Tone
6.15-6.45pm Watt bike - Endurance Spin studio Jubilee Gym team Cardio
7.05-7.25pm Abs blast Fitness suite David Ross Gym team Mind and body
7.30-8.15pm Functional circuits FTR Jubilee Gym team Tone

Saturday

TimeClass name Location Facility Instructor Type 
 9-10am Yoga Dojo  David Ross Jacqui Constantine  Mind and body 
9.15-10am Functional circuits Fitness suite David Ross Gym team Tone
9.30-10am Watt bike - Endurance Spin studio Jubilee Gym team Cardio
9.30-10.30am Circuits Studio Sutton Bonington Gail Scott Tone
10-10.45am Body combat Studio Jubilee Matt Bond Cardio
10.15-11.15am Body pump Studio 1 David Ross Lucy Morley Tone
11-11.45am Body pump Studio Jubilee Matt Bond Tone
11.15-11.45am Watt bike - HIIT Fitness suite David Ross Gym team Cardio
11.30am-12.30pm Zumba Studio 1 David Ross Beccy Wilson Speciality
 11.55am-12.55pm Body balance Studio Jubilee Kara Rimmer Mind and body
1-2pm Box fit Studio Jubilee Gym team Speciality
1.30-2pm HIIT Fitness suite David Ross Gym team Cardio
5.30-6pm Watt bike - HIIT Spin studio Jubilee Gym team Cardio
6.15-7pm Indoor cycling Spin studio David Ross Gym team Cardio
7.15-7.35pm Abs blast Fitness suite David Ross Gym team Mind and body

Sunday

TimeClass name Location Facility Instructor Type 
 9.15-9.45am Core and flex Fitness suite David Ross Gym team Mind and body
10-10.30am Indoor cycling Spin studio David Ross Gym team Cardio
10-10.45am Functional circuits FTR Jubilee Gym team Tone
10-11am Body pump Studio 1 David Ross Gemma Quigley Tone
11am-12pm Pilates Studio 1 David Ross Gemma Quigley Mind and body
12.15-1pm Box fit Studio 1 David Ross Gym team Speciality
1.15-2pm HIIT Studio Jubilee Gym team Cardio
4-4.30pm Watt bike - Endurance Spin studio Jubilee Gym team Cardio
5-6pm Body pump Studio Jubilee Tyler Crofts Tone
5.15-6pm Indoor cycling Spin studio David Ross Gym team Tone
6-7pm Yoga Studio Sutton Bonington Fiona Morris Mind and body
6.15-6.45pm Abs, core & flex Studio Jubilee Gym team Mind and body
6.30-7pm GRIT - plyo Studio 1 David Ross Matt Bond Cardio
6.30-7.15pm Functional circuits Fitness suite David Ross Gym team Tone
7-7.30pm GRIT - strength Studio 1 David Ross Matt Bond Cardio
 7.30-8.15pm Body combat Studio 1 David Ross Tomas Borges Cardio
8.15-9pm Body balance Studio 1 David Ross Tomas Borges Mind and body


Back to the top | Book class

Class timetable - Monday 18 December 2017 - Sunday 7 January 2017

Please note, due to the University holiday period we will be operating a revised group exercise class schedule. Please click below to download the weekly programme.

For the latest timetable and to book, please login via your member account

University of Nottingham Sport

David Ross Sports Village
University of Nottingham
University Park
Nottingham, NG7 2RD

telephone: +44 (0)115 74 87000
email: sport@nottingham.ac.uk