Faculty of Engineering
   
   
  

Find a PhD Supervisor

The table below lists PhD supervisors and their research interests, to help you identify a project supervisor whose expertise matches your own research interests.

You can use keywords in the search bar to look for supervisors by research interest, or click on the research group links below to jump to the academics in that group.

You can contact the person by clicking on their name, which will take you through to their profile page, including contact details.

 

Search by keywords:

PhD supervisors

Research interestsContact name
Advanced Manufacturing Technology Group
Manufacturing systems, process modelling and simulation Professor Svetan Ratchev (Head of Group)
Innovative Manufacturing Processes, Advanced Machining and Finishing Technologies, Abrasive Waterjet Machining, Monitoring and Optimisation of Manufacturing Processes,  Design and Construction of Miniature Machine Tolls, Design of Innovative Tools for Aerospace Manufacture, Product Innovation & Technology Transfer Professor Dragos Axinte
Metrology, additive manufacturing, surface topography, optical techniques Professor Richard Leach
Modelling and Simulation of Coordinated Control Strategies for Cooperative Vehicle-Highway Systems, The Dynamics and Stability of Super-Extended Space Tethered Systems Professor Atanas Popov
Non-traditional manufacturing methods to arrive at net shape while inducing favourable material properties and generating new surfaces on engineering components, developing new manufacturing methods and materials for use in the high value manufacturing sectors including aerospace and biomedical engineering Professor Adam Clare
Flexible and hybrid material forming & processing technologies Dr Hengan Ou
Manufacturing systems Panorios Benardos
Modelling and control of complex, multibody electromechanical systems for manufacturing and healthcare including: actuated continuum surfaces undergoing large deformations; integration of piezoelectric actuators into mechanical systems; fabric based monitoring systems; and robotic assembly methodologies Dr David Branson 
Computing in the future of design practice, and the development of precision machines Dr Simon Lawes
New optical techniques and systems for 3D precision measurements Dr Samanta Piano
Micro and nano-replication technologies, nanoscale fabrication and additive manufacture Dr Joel Segal
Advanced Materials
Biomaterials, nanocomposites and biopolymers, toxicity and cell surface interactions of nanoparticles, functionalised surfaces using nanoparticles and organic structures, cell motility studies

Professor David Grant (Head of Group)

Materials characterisation, transmission electron microscopy, functional materials, structural materials, biomaterials; nanotechnology

Professor Paul Brown

Electrochemical technologies, chemical thermodynamics, structural and functional materials, and process engineering

Professor George Chen

Supercritical fluids, supercritical water reactor design

Professor Ed Lester

Surface engineering field, joining of advanced alloys and direct metal deposition (additive manufacture)

Professor Graham McCartney

Head of Mid-Infrared Photonics Group. We have a cleanroom facility for drawing MIR fibreoptics for potential applications in early diagnosis in cancer, oil fractionation monitoring, security sensing and monitoring the environment. Professor Angela Seddon
Thermal and cold spraying Professor Philip Shipway
Suspension and Solution precursor thermal spraying for energy and healthcare applications including environmental barrier coating, next generation of thermal barrier coatings, fuel cell electrolyte, nanocomposite coatings with nano-particulates, anti-microbial coatings and coatings for biomedical applications Dr Tanvir Hussain
Solid state hydrogen storage materials, biomaterials Professor Gavin Walker
Biomaterials, Bioengineering, Phosphate-based Glasses, Bioglasses, Resorbable fibre composites, Microspheres, orthobiologics Dr Ifty Ahmed
Processing and characterization of films, coatings and composites for various applications Dr Xianghui Hou
Development of processing-structure-properties relationships for advanced materials Dr Andy Kennedy
Cell-material surface interactions, biocompatibility assessment or the development of novel materials or structures for the repair or replacement of tissues Dr Colin Scotchford
Laser materials processing, corrosion and overlay coatings Dr Katy Voisey
Structure of glass and disordered materials, with a particular focus on understanding structure-property relationships Dr Emma Barney
Organic electronics, organic solar cells, organic bio-sensors, modelling/characterization/device fabrication of organic devices Dr Roderick MacKenzie
Membrane based gas and liquid separations, for energy intensive separations Dr Begum Tokay
 Architecture, Culture and Tectonics
Architectural theory and criticism, philosophy of technology, tectonics, materiality and perception, phenomenology and embodiment, museums and exhibitions Professor Jonathan Hale (Head of Group)
Narrative approaches to found places, particularly the use of spolia in the retention of genius loci, and the role of art in public spaces Dr Laura Hanks
ETFE envelopes, membrane structures, tensegrity, tensairity, coated fabrics, biaxial tests, textile architecture, temporary structures, lightweight buildings Dr Paolo Beccarelli
Urban Design, materials and technology, discreet materials and technology histories, exploratory modes of making Toby Blackman (co-supervisor with Professorr Jonathan Hale)
History, development and application of lightweight spatial structures:- timber gridshells, reinforced concrete shells, space frames and grids, ETFE and membrane architecture; sustainable construction Emeritus Professor John Chilton
History and theory of architecture and urbanism, sustainable and resilient cities, design research and urban design Dr Katharina Borsi
Transformation of the modern dwelling under the influence of the healthy body cult at the turn of the twentieth century Dr Didem Ekici
Architectural design thinking (pedagogy and practice), digital fabrication, prototyping in architecture, and cross-disciplinary design Dr Chantelle Niblock
Architecture and urbanism, compact cities; housing design and architectural practice Dr John Morgan
Setting the Sustainable Build Environment live projects office Dr John Ramsey
Built environment linguistics, museums and exhibition design, natural history museums, non-western architecture Dr Wang Qi
Architecture and tectonics Dr Pete Russell
Architecture, Energy and Environment
Eco-buildings, cooling/heating, refrigeration, heat recovery, renewable energy systems, sustainable technology and building materials Professor Saffa Riffat (Head of Group)
Energy efficient and sustainable technologies with a focus on application in the built environment Dr Rabah Boukhanouf
Sustainable Building Design Professor Mark Gillott
Energy conversion and Storage technologies, Sustainable Energy systems, Low Carbon Construction Materials, Integrated Environmental Energy Management, Low carbon Buildings, Desiccant Technology, Energy modelling and Green Transport Technologies Professor Jo Darkwa
Sustainable Energy Technology; Building Airtightness, Energy Piles, Ground heat storage and extraction Dr Chris Wood
Renewable energy and sustainable architecture Dr Mohamed Gadi
Design and modelling of compressed air energy storage for large-scale renewable energy integration into grid Dr Siddig Omer
Sustainable practice of architecture, and enhancing the quality of the built environment Dr Lucelia Taranto Rodrigues
PV/Thermal, daylighting, natural ventilation, building simulation Dr Yuehong Su
Bioengineering
Spinal Biomechanics, Biomechanical Evaluation, Implant Design Professor Donal McNally (Head of Group)
Biomedical engineering, optics Professor John Crowe
Structure/property relationships for high performance materials, microhardness testing, Nano-indentation, Dynamic Mechanical Analysis Dr Nicola Everitt
Cultured neuronal networks Dr Noah Russell
Mechanical environment on cells and cell-biomaterial constructs, new bioreactor to allow electrical stimulation as well as mechanical stimulation Dr Alastair Campbell Richie
Novel medical device design, photoplethysmography, Smart fabric wearable medical devices, design and fabrication of custom integrated circuits for medical instrumentation Professor Barrie Hayes-Gill
Bioprocess, Environmental and Chemical Technologies
Biochemical processes, mass transfer in novel reactor designs, Sustainable development, connecting industrial and agricultural waste streams to value-adding products, Synergistic integration between biochemical and chemical conversion, Creation of carbon efficient non-natural biochemical pathways Professor Alex Conradie (Head of Group)
Biocatalytic methods to produce chemicals, enzymes as biocatalysts to manufacture chemicals Professor Gill Stephens
Intermolecular interactions Dr Anna Croft
Develop and identify cost-effective resource utilization strategies to contribute to environmental sustainability objectives Dr Jonathan McKechnie
Chemical and enzymatic catalysis Dr Anca Pordea
Sustainable and renewable resource and waste management, encompassing technology selection and performance, resource characterisation and recovery, health and amenity impacts, risk assessment and landfill science Dr Richard Smith
Centre for Additive Manufacturing
Additive Manufacturing Professor Richard Hague (Head of group)
Microstructure and nano-mechanical properties, thermo-mechanical characterisation Professor Ian Ashcroft
Manufacturing parts with multiple materials using additive techniques, jetting processes Professor Phillip Dickens
Metrology, additive manufacturing, surface topography, optical techniques Professor Richard Leach
Multiphase Flow and Mechanics Professor Ricky Wildman
Manufacture of multi-material and multifunctional inket printing, nanoscale additive manufacturing systems Professor Chris Tuck
Broad economics of Additive Manufacturing, with an emphasis on developing a total cost vista on the technology Dr Martin Baumers
New materials for Additive Manufacturing/3D Printing, predominantly focusing on laser sintering of polymers and the use of AM for biomaterials/bioengineering Dr Ruth Goodridge
Centre for Structural Engineering and Informatics
Application of novel information technologies to structures and the performance of steel connections Dr Walid Tizani (Head of Group)
Wind Engineering, Dynamic response of structures to wind, Structural dynamics, Structural Health Monitoring Dr John Owen
Ultralight weight cellular materials/structures, micromechanics of cellular materials and composite materials, computer simulation of granular material impact and dynamic soil-structural interaction Dr Tao Liu
Computational Mechanics, multiscale modelling for damage processes, nonlinear dynamics, earthquake engineering, retrofitting methods for reinforced concrete and masonry, constitutive modelling Dr Savvas Triantafyllou
 Cleaner Fossil Energy and Carbon Capture Technologies
Fossil energy technologies, carbon capture, gasification Professor Colin Snape (Head of Group)
Distributed combined heat and power generation / co-generation; biomass technologies including combustion, gasification and pyrolysis; clean fossil fuel technologies including various carbon capture technologies/materials and clean coal technologies; fluidized beds; sustainable waste management and disposal; hydrogen production from biomass/coal Professor Hao Liu
Catalysis and energy conversion, carbon capture technologies and related advanced gas clean-up systems Dr Chenggong Sun
Solar façade (Smart Window, PV, Concentrating PV, Transparent Insulation Materials etc.), Thermal Energy Storage, District Heating System, Building energy simulation, Integration of renewable/cleaner fossil energy systems into buildings and built environment Dr Yupeng Wu
Composites
Structural Composite Materials, particularly in the sectors of Automotive and Aerospace Engineering Professor Nick Warrior (Head of Group)
Structural Integrity and Dynamics, Stress analysis techniques including finite element analysis, boundary element analysis and photoelasticity, Mechanics of composite materials, Biomaterials Professor Arthur Jones
Composite material characterisation Professor Shuguang Li
Polymer Composites, Composites Manufacturing Professor Andy Long
Recycling of polymer composite materials, including processes for recovery of fibres and processing of recovered glass and carbon fibre into high value applications (experimental) Professor Steve Pickering
Solid state properties of polymers Dr Davide De Focatiis
Polymer composites in relation to processing efficiency Dr Mike Johnson
Natural fibre composites, nanocomposites, draping, composites processing and manufacturing Dr Mike Clifford
Characterisation of random short-fibre composites, composite materials recycling and reuse, aerospace design and manufacturing cost analysis and automated manufacturing of composite structures to the existing one about characterisation of short fibres Dr Tom Turner
Structural Dynamics, vibroacoustics Dr Dimitrios Chronopoulos
Ultralight weight cellular materials/structures, micromechanics of cellular materials and composite materials, computer simulation of granular material impact and dynamic soil-structural interaction Dr Tao Liu
Environment, People and Design (ePaD)
Education in the built environment for ensuring a sustainable future, acoustic heritage Dr Peter Rutherford (Head of Group)
Architecture and urban design Professor Tim Heath
Analytical and modelling approaches to the indoor environment, energy efficient ventilation of buildings Dr Ben Jones
Energy saving in buildings, sustainable and green technologies, BIPV, Computational Fluid Dynamics and Numerical Modeling Dr Parham Mirzaei Ahranjani
Landscape architecture, National Park design, biophilic design, design for health, urban design, place branding Dr Nicole Porter
Conservation planning and design in historical towns and cities, public realm, urban change and urban identity, transportation system in China Dr Amy Tang
Appropriate and sustainable technologies, improved cooking stoves, the interaction that people have with technologies, particularly in the context of the developing world Dr Mike Clifford
Acoustics of complex structures, porous materials, Structural power flow measurement techniques Dr Robin Wilson
Solar façade (Smart Window, PV, Concentrating PV, Transparent Insulation Materials etc.), Thermal Energy Storage, District Heating System, Building energy simulation, Integration of renewable/cleaner fossil energy systems into buildings and built environment Dr Yupeng Wu
Food Water and Waste academics
The development of cold plasmas and lasers for food, water and medical applications Professor PJ Cullen (Head of Group)
Advances in control of food mixing operations, the effect of processing on microstructure control and extension of traditional unit operations to include performance of formulations of various consumer products Professor Serafim Bakalis
Wastewater treatment and chemical processes Dr Rachel Gomes
Sustainable and renewable resource and waste management, encompassing technology selection and performance, resource characterisation and recovery, health and amenity impacts, risk assessment and landfill science Dr Richard Smith
The optimisation of industrial processes using non-invasive sensor technology Dr Nicholas Watson

Food structure formation and performance, foods as thermodynamically unstable systems and the role their (thermodynamically unstable) microstructure plays key role on their properties and functionalities

Dr Ourania Gouseti
The circular economy, resource sustainability and waste. 
Sustainable extraction and production of raw materials, regeneration of materials, separation of materials and components for reuse, recovery of energy and biochemical value, materials production from waste derived and secondary resources, end of life solutions for hazardous materials
Dr Rebecca Ferrari
Fluids and Thermal Engineering
Fluid flow and heat transfer and biomimetics Professor Yuying Yan (Head of Group)
Phase separation in vessels and T junctions, drop size measurement in complex systems, demisting, gas cleaning Professor Barry Azzopardi
Drag reduction Flow separation control turbulent boundary layer structures Boundary layer control using: Electro-magnetic systems (EMS), Micro-electro-mechanical-systems (MEMS) and Surface plasma Professor Kwing-So Choi
Thermal management of advanced high power rotating electrical machines, with particular application in the aerospace industry. Projects could involve thermal modelling, including applications of computational fluid dynamics (CFD) and experimental investigations of novel cooling technologies Professor Steve Pickering
Boundary Element Methods, Computational Fluid Dynamics Professor Henry Power
Enhanced Oil Recovery, porous media Professor Sean Rigby
Internal combustion engines for light duty automotive applications, involving experimental and computational modelling investigations Professor Paul Shayler
Computational fluid dynamics (CFD), experimental fluid dynamics and analytical approaches to thermofluid design. Current application areas include thermal management of electrical machines and thermal power generation including conversion to biomass Dr Carol Eastwick
Experimental aerodynamics and fluid dynamics, boundary layer flow control and drag reduction using fluidic jets, active flow control system architectures for aircraft integration Dr Mark Jabbal
Laminar chaotic mixing, cookstove design and testing, mathematical modelling of mixing and reacting fluids Dr Mike Clifford
Computational Fluid Dynamics to the Built Environment, transparent structures Dr Guohui Gan
Development and application of computational models to provide an improved understanding of the fundamental processes that cause real world environmental engineering problems Professor Ian Lowndes
Fluid Mechanics, stratified, rotating flows & spin-up, stratified Rossby waves Dr Rick Munro
Computational Fluid Dynamics, Experimental two phase flow in particulate-gas, Numerical and experimental heat transfer Dr Donald Giddings
Optics, non-linear acoustics, water wave studies, fluids Dr David Hann
Fluid dynamics including multiphase flows, microfluidics and heat and mass transfer in multiphase flows Dr Buddhika Hewakandamby
Advanced engineering and internal combustion research projects in collaboration with Ford Motor Company; work-in-progress covers a mixture of industrial-linked diesel projects, with analytical, computational and experimental work elements Dr Antonino La Rocca
Computer simulation of particle and fluid flow, steady-state and dynamic process flow sheet simulations, crowd dynamics, monte-carlo models and applications of Bayes' theorem in engineering systems Dr Paul Langston
Constitutive modelling of geo-materials, multi-scale investigation and homogenisation processes in granular mechanics Dr Xia Li
Advanced chemistry, reaction engineering, real-time analytics, intelligent algorithms Dr Victor Sans Sangorrin
Trace and ultra-trace analysis of elements in coal, development of novel microwave digestion methods, the analysis of carbon and sulphur in geological materials by coulometric titration Dr Christopher Somerfield
Computational fluid dynamics (CFD) of unsteady and turbulent flows: flow control based on knowledge of the flow oscillations (instability and adjoint analysis), shape optimization, lift and drag optimization Dr Outi Tammisola
Refrigeration and air-conditioning technologies, heat powered refrigeration systems, heat and mass transfer, engineering thermodynamics, Computational Fluid Dynamics Dr Shenyi Wu
Energy efficiency, vapour compression, desiccant refrigeration, evaporative cooling, ejector air conditioning and energy storage systems Dr Jie Zhu
 Gas Turbine and Transmissions Centre
Simulation of internal two phase flow problems with and without HT for application to the aerospace and energy sectors Professor Herve Morvan (Head of Group)
Application of experimental and computational (CFD) approaches to the flow and heat transfer in aeroengine transmissions elements and systems, including high speed imaging.  Application of CFD in Thermofluids engineering applications, particularly multiphase systems Dr Kathy Simmons
Characterization of material property Dr Chris Bennett
Applied Creep Mechanics Dr Chris Hyde
Computational modelling of turbulent flow, in particular aerospace flows, using large eddy simulation (LES) Dr Richard Jefferson-Loveday
Computational mechanics; boundary element analysis and formulation; non-linear Finite Element analysis; high temperature creep applications; Structural Integrity; Welded structures; Continuum damage mechanics; Contact mechanics; Frictional stick/slip modelling; Plasticity; Fatigue; Fracture mechanics Professor Adib Becker
Rotordynamics, Machine Vibration and Dynamics, The Mathematics of Vibration, Integrating Energy Storage, The dynamics of coupled electrical and mechanical systems, Active Control of Machine Vibrations using Magnetic Bearings Professor Seamus Garvey
Non-linear Finite Element analysis; High temperature creep and fatigue applications; Structural Integrity of power plant components; Life prediction of welded structures; Continuum damage mechanics analysis; Welding process modelling; Fracture mechanics assessment and creep crack growth of welds Professor Wei Sun
Geohazards and Earth Processes
Earth Observation technologies for geohazards and other geoscience applications Professor Stuart Marsh (Head of Group)
Earth Sciences, peatland carbon reservoir, utililising peat and thick lignite cores to obtain time resolved records of carbon accumulation and atmospheric deposition Dr David Large
Environmental Fluid Mechanics Dr Barbara Turnbull
Experimental fluid dynamics, Computational fluid dynamics, Landslide-tsunamis (impulse waves), Scale effects in fluids and granular flows, Marine renewable energy Dr Valentin Heller
Asset management, system availability and reliability Professor John Andrews
Development of GPS/GNSS techniques for monitoring vertical land movements at tide gauges in relation to climate-driven changes in sea level Dr Richard Bingley
Constitutive modelling of geo-materials, multi-scale investigation and homogenisation processes in granular mechanics Dr Xia Li
Life-cycle analysis of structures, structural risk analysis Dr Luis Canhoto Neves
Railway track asset management, modelling maintenance in railway infrastructure management Dr Darren Prescott
Geospatial engineering, structural health monitoring Dr Panagiotis Psimoulis
Computational Mechanics, multiscale modelling for damage processes, nonlinear dynamics, earthquake engineering, retrofitting methods for reinforced concrete and masonry, constitutive modelling Dr Saavas Triantafyllou
George Green Institute for Electromagnetic Research
Electromagnetic Compatibility, Computational Electromagnetics, Protection and Simulation of Power Networks Professor David Thomas (Head of Group)
Experimental and numerical studies of electromagnetic fields and waves, with particular emphasis on propagation in optical waveguides, silicon based photonic circuits and electromagnetic compatibility Professor Trevor Benson
All aspects of computational electromagnetics, with applications primarily to photonics and electromagnetic compatibility Professor Phillip Sewell
Optical and optoelectronic modelling, numerical modelling of photonic devices Dr Slawek Sujecki
Electromagnetics, optoelectronics and microwaves Dr Ana Vukovic
Experimental and computational electromagnetics, specifically the implementation of numerical algorithms on a variety of computational platforms and the simulation of systems for electromagnetic compatibility and signal integrity studies Dr Steve Greedy
Electromagnetic Compatibility (EMC), focussing on RF emission and immunity measurements. These methods involve the use of a Fully Anechoic Room (FAR) and a GTEM cell Dr Angela Nothofer
Structure of glass and disordered materials, with a particular focus on understanding structure-property relationships Dr Emma Barney
Materials, devices and circuits for radio frequency and microwave applications, energy storage Professor Ian Harrison
Organic electronics, organic solar cells, organic bio-sensors, modelling/characterization/device fabrication of organic devices Dr Roderick Mackenzie
High-silica glasses, novel glass optical fibres Professor Angela Seddon
Energy management strategies for renewables and smart distribution systems, fault detection and location strategies, including for arc faults, and applied to ships and aircraft, sensorless control of induction motors and permanent magnet machines Professor Mark Sumner
Human Factors
Human factors aspects of virtual reality and interactive systems Dr Sue Cobb (Head of Group)
Human factors and digital technologies, human factors in future transport, technologies to support healthcare, digital manufacturing, intelligent mobility Professor Sarah Sharples
Human Factors/Ergonomics Dr Gary Burnett
Human factors, multisensory virtual environments Dr Glyn Lawson
Ubiquitous computing and the human factors of innovative digital services and technologies through Horizon Digital Economy Research Dr Rob Houghton
Human Factors for Healthcare Technologies and Systems, User Centred and Socio-technical systems design, integration and evaluation Dr Alexandra Lang
Microwave Process Engineering (MPE)
Microwave process engineering, Microwave processing of materials, fundamental understanding through to scale up of microwave processing applications including process heating, polymer synthesis, and material processing applications Dr Chris Dodds (Head of Group)
Microwave processing of minerals Professor Samuel Kingman
Application of novel polymer synthesis, catalysis and processing Dr Derek Irvine
Encompass novel processing techniques using microwave technologies Dr John Robinson
Food waste valorisation: sustainable production of biobased chemicals and functional food ingredients through development of transformative microwave technologies Dr Eleanor Binner
Interaction between microwave and molecular materials, implementation of dielectric spectroscopy techniques for process monitoring Dr Georgios Dimitrakis
The production of novel porous materials using microwave technology, with particular emphasis on synthesis of complex organic/inorganic structures such as metal-organic frameworks (MOFs) Dr Andrea Laybourn
Nottingham Centre for Geomechanics
Micromechanics of soil behaviour Professor Glenn McDowell (Head of Group)
Geotechnical centrifuge modelling, numerical and analytical modelling Dr Alec Marshall
Heat and fluid transport, hygrothermal behavior, physisorption, capillarity, permeability, evaporative drying, ion diffusion, and carbonation, with a focus on cement and concrete, soils, rocks, clays, and zeolites Professor Matthew Hall
Cyclic behaviour of soil-structure interfaces; Geotechnical centrifuge testing; Element testing Dr Charlie Heron
Micromechanics and engineering application of granular materials Dr Xia Li
Nottingham Geospatial Institute (NGI)
Global Navigation Satellite Systems, Intelligent Transport Systems Professor Terry Moore (Head of Group)
Space Geodesy, Global Navigation Satellite Systems (GNSS), Ionospheric Effects on GNSS and their mitigation Dr Marcio Aquino
Development of GPS/GNSS techniques for monitoring vertical land movements at tide gauges in relation to climate-driven changes in sea level Dr Richard Bingley
Navigation systems, GNSS Integrity Augmentation, Information and Communication Technologies (ICT) in construction projects throughout the whole lifecycle of the built infrastructure Dr Chris Hill
Geological mapping, natural resoures exploration, mapping and monitoring of geohazards. Satellite, airborne and ground based Earth Oberservation techniques Dr Stephen Grebby
Information and Communication Technologies (ICT) in construction projects throughout the whole lifecycle of the built infrastructure Dr Christian Koch
Ubiquitous Positioning, Location Based Services, Intelligent Transportation Systems and Services, Network Real-Time Kinematic GNSS Positioning and Quality Issues Dr Xiaolin Meng
GNSS activities, primarily linked to kinematic GPS and it's applications, most notably in Engineering Surveying Professor Gethin Roberts
Surveying, mapping, positioning and orientation determination, and terrestrial, mobile and airborne remote sensing Dr Martin Smith
Geospatial engineering, structural health monitoring Dr Panagiotis Psimoulis
Positionings and Navigations Professor Stuart Marsh
Nottingham Transport Engineering Centre (NTEC)
Micro-structural and mechanical properties of asphalt mixtures Professor Gordon Airey (Head of Group)
Nearshore physical oceanography, and coastal dynamics and engineering Professor Nick Dodd
Materials and structures, automation of construction and maintenance techniques Dr Alvaro Garcia Hernandez
Life-cycle analysis of structures, structural risk analysis Dr Luis Canhoto Neves
Railway track asset management, modelling maintenance in railway infrastructure management Dr Darren Prescott
Design and analysis of pavements and railway trackbeds; materials for pavements and railway trackbeds Dr Nick Thom
Soils and granular materials in road and rail track foundations, including drainage, environmental and climate aspects; low-volume roads Mr Andrew Dawson
Life cycle assessment and carbon footprint of construction products, corporate social responsibility, skidding resistance and its relation to accidents and pavement materials and design Dr Tony Parry
Optics and Photonics Group
Novel medical device design, photoplethysmography, Smart fabric wearable medical devices, design and fabrication of custom integrated circuits for medical instrumentation Professor Barrie Hayes-Gill (Head of Group)
Design and fabrication of nanophotonic devices and photonic integrated circuits, nano-biophotonics high-speed and high-brightness semiconductor lasers Professor Eric Larkins
Biomedical engineering, optical fibre sensing for healthcare, wearable devices, smart textiles, applications in monitoring in critical care, diabetes, gerontology, sports. Professor Stephen Morgan
Optical imaging with lateral resolution in the nanometer scale, Optical dimensional measurement in the nanoscopic scale with sub-nanometer precision, Incorporation of signal processing techniques (ANN, GA, PCA etc.) into optical systems to enhance and refine their applications Dr Chung See
Optical particle characterization techniques, Signal processing, Imaging through Turbulence Dr John Walker
Optical Trapping and Adaptive Optics Dr Amanda Wright
 Mobile Computer Engineering and Sensing Systems for Healthcare Dr Steve Bull
 Nanoscale Bioelectronics and Biophotonics Dr Serhiy Korposh
Physiology of transparent tissues of the eye, Real-time, label-free imaging of small molecular transport, Electrophysiology and impedance characterisation of barrier tissues, Trans-epithelial drug delivery and barrier function, Raman micro spectroscopy and biosensing using Surface Enhanced Raman Spectroscopy (SERS), Hydrodynamic imaging and condenser-free contrast enhancement methods Dr Kevin Webb
Materials, devices and circuits for radio frequency and microwave applications, energy storage Professor Ian Harrison
Cultured neuronal networks Dr Noah Russell
Power Electronics, Machines and Control
Power converter topologies and applications, modular multi-level converters and derived circuits, high power resonant converters, matrix converters and other direct AC-AC converters, HVDC power conversion systems, high power DC-DC converters, control and modulation strategies for power converters Professor Jon Clare (Head of Group)
High performance motor drive systems for transport applications, high speed machines, High torque density electrical machines Professor Christopher Gerada
Power semiconductor devices, power device packaging, reliability and thermal management, power module technology Professor Mark Johnson
Energy management strategies for renewables and smart distribution systems, fault detection and location strategies, including for arc faults, and applied to ships and aircraft, sensorless control of induction motors and permanent magnet machines Professor Mark Sumner
Thermal management of advanced high power rotating electrical machines, with particular application in the aerospace industry. Projects could involve thermal modelling, including applications of computational fluid dynamics (CFD) and experimental investigations of novel cooling technologies Professor Steve Pickering
Power Electronics, Power Converters, More Electric Aircraft, Power Converters for Power System applications, All Electric Aircraft Matrix Converters, Multi-level/Modular Power Converters, Use of SiC/GaN Power Semiconductors, AC Motor Drives Professor Patrick Wheeler
Control modelling and stability of power converter systems, Control of electrical drives, Model predictive control, repetitive control, grid connected converters, power quality and active filters, design and system identification using heuristic optimization Algorithms Professor Pericle Zanchetta
Aircraft Electric Power Systems Dr Serhiy Bozhko
Multi-domain multi-level abstraction modelling and simulation of power components and assemblies, novel packaging and integration approaches for semiconductor power devices, high-temperature electronics (SiC), enhanced driving of semiconductor power devices, optimized cooling of power components and assemblies , online electro-thermal characterization of power devices, development of techniques for degradation monitoring, reliability investigations Dr Alberto Castellazi
Design, control and evaluation of novel/advanced power electronic converter topologies for various applications where fast control of power and/or high conversion efficiency Dr Christian Klumpner
Power flow within microgird, modelling approach for electric vehicle Dr Edward Christopher
Power converters topologies modelling and control, Modular multilevel power converters for HVDC applications, Stability analysis of AC and DC microgrids, DC-DC converters Dr Alessandro Costabeber
Electrical machines, electromagnetic launch systems, linear machines, induction machines and transportation systems Dr Tom Cox
Computational modelling of power electronics, thermal management in power electronics, applications for wide-bandgap power semiconductor devices Dr Paul Evans
Analysis, design and optimization of high power density electrical machines, high speed high frequency machines and synchronous generators, and magnetic material characterization and their applications Dr Gaurang Vakil
Design, analysis and thermal management of electrical machines and drives Dr Michael Galea
Power Electronics and Control methods for High Power Applications, including the use of Modular Multilevel Converter Topologies and Resonant High Voltage converters Dr Alan Watson
Aerospace electrical power systems

Dr Tao Yang

Design, analysis and thermal management of electrical machines and magnetic components for electric vehicle applications

Dr Adam Walker

Resilience Engineering
Asset management, system availability and reliability Professor John Andrews (Head of Group)
Life-cycle analysis of structures, structural risk analysis Dr Luis Neves
Railway track asset management, modelling maintenance in railway infrastructure management Dr Darren Prescott
Fault diagnostics and prognostics techniques for aircraft and railway industry; efficiency and safety in healthcare Dr Rasa Remenyte-Prescott

Faculty of Engineering

The University of Nottingham
University Park
Nottingham, NG7 2RD



Contacts: Please see our 'Contact us' page